Web
Analytics
0 oy
382 kez görüntülendi
Gebelik kategorisinde tarafından

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

  Gebelik döneminde bebeğin kızmı erkekmi olduğunu ulrason muayenesinden sonra öğrenebilirsiniz. Aslında genetik olarak daha hamileliğin ilk oluştuğu anda bebeğin cinsiyeti bellidir fakat bunun ultrason muayenesiyle belli olabilmesi için bebeğin gözükebilecek büyüklüğe gelmesi gerekir. Bebeğin cinsiyeti kaçıncı hafta belli olur sorusunun cevabı için ultrason ile 13 hafta civarında yani 3. ay bittikten sonra diyebiliriz. Ancak bu her zaman belli olmayabilir. Genellikle bebeğin cinsiyeti 16-17 haftalarda daha kesin anlaşılır. Cinsiyet için en net sonuç ise 20. haftaya yaklaşınca değerlendirilir. Çok nadirende olsa cinsiyeti anlamada yanılmalar olabilir. Daha sonraki ultrason görüntüsünde cinsiyet farklı çıkabilir. Bunun sebebi genellikle erkek bebeğin penisinin görülememesinden kaynaklanır. Bebeğin cinsiyeti eğer erkek olarak görülmüşse çok fazla yanılma olmaz çünkü penis görülmüştür. Ancak kız olduğu söylenen bebeklerde yanılma payı daha fazladır çünkü penisin gözükmemesi kız olduğu düşüncesini yaratabilir.

bebek-cinsiyeti

Ultrason dışında hamilelik sırasında amniyosentez (anne karnında amnion suyu alınması) veya kordosentez, koryon villus biyopsisi gibi yöntemlerle yapılan kromozomal değerlendirmelerde bebeğin cinsiyeti kesin olarak gözlenir. Bu değerlenirmelerde erkek (XY) veya dişi (XX) kromozopal yapısı gözlenir.

Bunları dışında evde uygulanabilen %80 doğruluk oranına sahip bazı testler üretilmiştir. Ancak bu testlerin bazı sakıncaları olduğu için önerilmemektedir hatta bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

İlgili sorular

0 oy
7 cevap
6, Mart, 2018 Gebelik kategorisinde Oyanur tarafından soruldu
0 oy
17 cevap
25, Mart, 2018 Gebelik kategorisinde Büşra tarafından soruldu
0 oy
0 cevap
21, Temmuz, 21 Gebelik kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap
25, Kasım, 2018 Gebelik kategorisinde Merve tarafından soruldu
Hoş geldiniz, Gebelik Sitesi sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...